Zahradníkův rok: únor
I když to tak při pohledu z okna nevypadá, jaro už je za dveřmi. Už teď je potřeba myslet na setí, případně předpěstování rostlin. Vše bude zatím probíhat na parapetech a v truhlících, případně v pařeništích nebo sklenících. Při každém oteplení se můžete vydat na zahradu provést úklid po zimě, nebo ostříhat stromy.
V tomto článku jsme si pro vás připravili přehled činností, které můžete v průběhu února udělat a připravit se tak na opravdovou zahradní sezonu.
Výsevy za okno
Jak na to?
Nejprve si připravíme vhodné pěstební nádobky. V rámci šetrného přístupu k naší planetě a minimalizování odpadu, používáme například vymyté kelímky od jogurtů, nebo ještě lépe přepravní boxy na vejce. Ty je potom možné zasadit spolu s rostlinkou – v zemi se bez problémů rozloží. Je samozřejmě také možné si vhodné sadbovače koupit v zahradnických potřebách.
Jako další potřebujeme substrát. Na trhu je jich nepřeberné množství. Doporučuji koupit vhodný výsevní substrát, který je určen pro výsevy zeleniny a květin. Oproti jiným typům substrátů je jemnější, při zálivce se neslévá a neobsahuje živiny, které jsou obsaženy v semenech.
Teď je na řadě osivo. Vyberte si osivo zdravé, hlavně ne plesnivé. To, které jste si koupili loni pravděpodobně již nebude vhodné. Mohlo již ztratit svoji klíčivost. Ve specializovaných prodejnách je dostatečný výběr kvalitních osiv.
Pro předpěstování malých rostlinek se nám bude hodit také mykorhiza. Mykorhizní houby, které se napojí na kořenový systém, zásobují rostliny živinami a vodou v daleko větší míře, než je běžné, dělají rostlinu daleko silnější. Pokud rostlinkám zajistíme co možná nejlepší základ pro jejich krásný a zdravý růst, budou schopni snáz překonat kritická období (např. při přesazení nebo v případě většího sucha). Mykorhizní houby, které nám pomohou, seženeme ve formě malých granulí, které přisypeme přímo k semínkům. Budou tak působit přímo u kořínků.
Specifika setí jednotlivých druhů
Rajčata – rajčata nejsou tolik citlivá na teplotu, dejte ale pozor, ať Vám na parapetu nepromrznou. Přisypat k nim můžeme Symbivit pro rajčata a papriky
Papriky, chilli – semínka paprik potřebují pro svůj počáteční růst teplo nad 25 stupňů, vlhkost a vhodný doplněk v podobě Symbivitu pro rajčata a papriky. Papriky v sadbovačích můžete postavit přímo na topení a přikrýt foliií pro lepší udržování vlhkosti. Pozor ale na případnou plíseň.
Výsev do pařenišť a skleníků
Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. I tato semínka můžete v jejich růstu podpořit přípravkem Symbivit pro rajčata a papriky nebo Symbivit pro bylinky, který jim dodá potřebné mykorhizní houby na celou sezonu. Bude pro Vás snažší udržovat vláhu i správné pH půdy. Rostlinky budou také odolnější a budou lépe reagovat na případné výkyvy teplot nebo zálivky.