Zpět na blog

Zahradníkův rok: duben

Zahradníkův rok: duben

Duben na zahradě je jedním z nejnáročnějších měsíců z celého zahradníkova roku. Zároveň se na něj ale většina pěstitelů těší. Počasí je již teplejší a na zahradě se dá trávit více času, i když nás občas duben může potrápit svým aprílovým počasím. Na zahradě je v tomto měsíci spousta práce. Postarat se o trávník, bylinky, vysít nebo vysázet zeleninu a letničky. Ve článku se na každou činnost zaměříme podrobněji.

Okrasná zahrada

Trávník

Nastává nejideálnější doba pro založení trávníku, případně péči o již stávající. Pokud chceme zakládat trávník nový, měli bychom připravit půdu a vhodné travní semeno. Nesmíme zapomenout ani na vhodné živiny, například v podobě výrobku Turfcomp, který umožňuje dlouhodobou ochranu trávníků a půdy při zachování nízkých nákladů. Přírodní hnojivo postupně zásobuje trávník živinami po celou sezonu. Ušetříte si tak spoustu práce s přihnojováním. Mykorhizní houby rozšiřují kořenový systém a přinášejí vodu a živiny. Absorpční granule zadržují půdní vlhkost a chrání trávník před usycháním.

V péči o již stávající trávník je to podobné. V měsíci březnu jsme vyhrabali mech a teď bude možná potřeba některá místa dosít, provzdušnit a celému trávníku dodat výživu. Provzdušnit trávník můžeme buď ručně, nebo si pořídíme vertikutátor. Tuto činnost je potřeba opakovat několikrát v průběhu celého roku. Trávník můžeme v dubnu také poprvé posekat a to na nejnižší stupeň.

Teď je vhodná doba pro výsadbu okrasných keřů a stromů. Vyséváme také letničky. Některé odolnější můžeme přímo na záhon. Pustit se můžeme také do jarního řezu růží. Pravidelně také odstraňujeme odkvetlé cibuloviny.

Užitková zahrada

V polovině dubna začíná ideální doba pro výsadbu raných brambor. Brambory sázíme do hloubky podle velikosti hlízy. Čím větší hlíza, tím ji zasadíme hlouběji. Půdu bychom také měli vylepšit kompostem. Nejpozději do poloviny měsíce musíme také vysadit česnek, pokud se chceme dočkat jarní sklizně.

Vyséváme kořenovou zeleninu, salát, ředkvičky, červenou řepu nebo hrách. Ke konci měsíce můžeme také do skleníku či folivníku vysazovat sazeničky rajčat a okurek.

Zapomenout nesmíme ani na bylinky. Víceleté sestříháme a dodáme jim potřebnou výživu, například v podobě Symbivitu Bylinky. V poslední třetině měsíce můžeme vysévat bylinky jednoleté.

Péči věnujeme také stromům. Okopáváme půdu kolem kmenů. Zabráníme tak odpařování vody.

S vynesením nádobových přezimovaných rostlin raději počkejte. Případně rostliny noste na noc domů, nebo chraňte netkanou textilií. V noci se mohou ještě objevit mrazy. Pustit se ale můžeme do osazování venkovních truhlíků.