Zpět na blog

Zahradníkův rok: březen

Zahradníkův rok: březen

V březnu už nás počasí láká ven. Držme se ale pranostiky „březen za kamna vlezem“ a počítejme s tím, že naše návštěvy na zahradě budou spíše krátké. Koneckonců doma nás ještě čeká spousta práce. V měsíci březnu se zaměříme především na pokojové rostliny. Péči o ně a přesazování.

Pokojové rostliny

Na jaře startuje nová sezóna a my bychom neměli zapomínat ani na pokojové rostliny. Některé rostliny je nutné přesazovat každý rok, u jiných to poznáme například podle žloutnutí listů. Velké rostliny nemusíme přesazovat každý rok, brzy by se nám nemusely vejít do bytu. Stačí jim alespoň vyměnit vrchní vrstvu substrátu a dopřát omlazovací kůru v podobě Symbivitu. Vlákna mykorhizy rozšiřují kořenový systém a zajišťují efektivní využití živin, které jsou obsaženy v substrátu. Ošetřená rostlina tak vyžaduje méně zálivky i hnojiva.

Co potřebujeme?

  • Vybereme vhodnou nádobu – květináč, o 2 až 3 cm větší než původní
  • Ke květináči pořídíme také přiměřeně velkou „podmisku“
  • Vhodný substrát – speciální pro pokojové rostliny nebo dle konkrétních druhů
  • Drenáž – písek nebo keramzit
  • Mykorhizní přípravek Symbivit

Jak na to?

Rostlinu opatrně vyjmeme z květináče a oklepeme od starého substrátu.

Ostříháme suché a nahnilé kořeny. Odstraníme i poškozené listy a výhony.

Na dno nového květináče dáme drenážní vrstvu. Vložíme rostlinu, kořeny obsypeme Symbivitem a dostatečně zasypeme substrátem. Přípravek můžeme nasypat do výsadbové jamky nebo truhlíku, přimíchat do substrátu nebo pro větší rostliny smíchat s vodou a ve směsi namáčet kořeny před výsadbou.

Rostlinu po přesazení zalijeme. Druhý den dosypeme substrát, je pravděpodobné, že ještě „sedne“.

Mykorhizní přípravek Symbivit je vhodný téměř pro všechny pokojové rostliny (např. kapradiny, palmy, fíkusy, kaktusy, fuchsie, antúrie, monstery,  begónie, krotony, africké fialky, bramboříky, růžičky a mnohé další). Mezi výjimky, které nevytváří mykorhizní symbiózu, patří orchideje, azalky a tilandsie.

Zahrada

Především se bude jednat o vyčištění trvalkových záhonů, vyhrabání mechu z trávníku a stříhání stromů a keřů (pokud jsme tak již neučinili v únoru). Pozor, noci bývají ještě chladné, proto nezapomeňte trvalky a růže opět přikrýt chvojím. Chvojí a folie můžeme po pominutí mrazů odstranit. Pustíme se také do očisty jezírka a skalky. Vyčistíme je od listí. Prokypříme záhony a můžeme přidat trochu kompostu. Březnová práce na zahradě bude tak spíše údržbová, ale určitě zahradě prospěje a vám pobyt na čerstvém vzduchu také udělá dobře.

Nezapomeňte pečovat o rostlinky, které jsme vyseli v únoru. Pravidelně je zalévejte a udržujte v optimální teplotě.