Do hlavní pěstitelské sezóny sice ještě nějaký ten čas zbývá, ale právě teď byste měli vyrazit do zahradních center vybrat si z nabídky semínek a dalších pěstitelských potřeb. Později by totiž nabídka mohla být značně probraná. Víte, co budete letos pěstovat a co vás na zahradě vůbec čeká? Přečtěte si pár tipů, co můžete v únoru podniknout, pokud vás už svrbí vaše zahradnické prsty.
Nachystejte půdu
Záhonky, které zryté přes zimu čekaly na novou sezonu už jen lehce nakypřete hráběmi. Pokud některé z nich zůstaly déle ladem, zryjte je a odplevelte. V obou případech nechte dva, tři týdny půdu slehnout, než do ní budete cokoliv sázet. Čerstvě zryté záhonky hůře rozvádí vodu kvůli množství vzduchových kapes v půdě. Záhony určené pro košťálovou zeleninu posypejte páleným vápnem jako prevenci proti kořenovým nádorům.
Pokud se chystáte na jaře sázet také nové stromky a keře, vykopejte v únoru jámy, které nechte do sadby zvětrat. Nezapomeňte si k tomu dle druhu rostliny dokoupit přípravek Symbivit nebo Ectovit, který těsně před výsadbou aplikujte dle přiloženého návodu do jam, abyste maximálně podpořili prokořenění a přirozený růst vaší zeleně.
Odkryjte zimní ochranu
Pokud už nehrozí velké mrazy, odkryjte na záhonech trvalek ochrannou vrstvu (případně přeházejte a znovu kvůli hrozícím přízemním mrazíkům přikryjte). Mnoho zahradníků nechává pokrývku příliš dlouho ležet, teplé paprsky slunce však způsobí, že se hlína pak zapařuje a plesniví. Půdu prohrabujte raději jemně rukama, abyste nepoškodili případné cibulky, které se pod povrchem mohou ukrývat. Třeba sněženky nebo sasanky jsou vítaným poslem nadcházejícího jara, které mohou začít nakvétat už v únoru. Trvalkám a dvouletkám zase lehce přihrňte půdu ke krčkům a kořínkům. Koncem měsíce zároveň můžete záhonky připravené pro novou výsadbu překrýt tmavou fólií, která půdu prohřeje.
Začněte se zálivkou
Pokud venku nemrzne a teploty se dlouhodobě drží nad nulou, je potřeba rostliny začít postupně více zalévat, a nejen ty v truhlících. Rostliny se s teplejšími slunečními paprsky probouzí a pokud byla zima mírná a neprší, zůstávají stále v pohotovosti a vodu potřebují. Nejprve dobře prolijte velkolisté rostliny, které vodu rychleji odpařují. Rostliny s tužšími a menšími lístky jsou odolnější a hospodaří s vodou skromněji.
Věděli jste, že mykorhizní prostředky pomáhají rostlinám při správné aplikaci dlouhodobě efektivněji hospodařit s vodou, tím pádem jí pak potřebují méně, a přitom lépe prospívají?
Vysaďte do skleníku
V lednovém článku jsme si v teple domova chystali semínka některých druhů zeleniny. Nyní bychom už měli mít za okny zdravé sazeničky, které můžeme začít přepichovat. Ve vytápěném skleníku můžeme vysadit salát, salátové okurky, papriky nebo kedlubny a do pařeniště zase otužilejší zeleninu, například ředkvičky. Pokud jste tak neučinili už při výsevu, použijte při vysazování sazeniček prostředek Symbivit Zelenina, který předem nasypete na dno každé výsadbové jamky a zapravíte do substrátu.
Prořezejte větve
Pokud nemrzne, můžete prořezat keříky rybízu a angreštu. Prořezejte také ovocné stromky a odstraňte z nich starou borku. Stromky v době nalévání pupenů ošetřete fungicidy – nejpozději tak učiňte těsně před naléváním terminálních pupenů před rašením. Obecně se doporučuje ošetřovat stromky tehdy, když teplota vzduchu dosahuje už několikátý den po sobě 7–9 °C.
Přesaďte trvalky
Pokud pěstujete fuchsie, začínají v tomto období pomalu rašit. Sestřihněte je zhruba na jednu třetinu výšky. Hlíznaté okrasné rostliny, které zimovaly nasucho nebo v rašelině, protřiďte, vsaďte do truhlíků s čerstvým substrátem doplněným o kompost, zalijte a umístěte je na světlé místo s teplotou okolo 20 stupňů – ideální bude nevytápěná chodba. Hlízy začnou kořenit. Pokud by však začaly rychle růst i lístky, je dobré teplotu zase trochu snížit.
Aby vám i letos květiny hojně a dlouho kvetly, je vhodné jejich péči podpořit prostředkem Symbivit Květ pro ekologické pěstování balkonových a truhlíkových rostlin. Zvýší jejich odolnost vůči změně podmínek, jako je teplota nebo zálivka, a mimo jiné podpoří i sytost květů. Okolo každé vzrostlé rostliny udělejte 2–4 díry, do kterých aplikujete 30 až 45 g přípravku. Přípravek je ideální především pro muškáty, verbeny, petúnie, surfinie, fuchsie, lobelky, ale i okrasné popínavé rostliny a mnoho dalších.
Vysejte semínka
Kolem poloviny února si můžete v teple domova předklíčit například brokolici, lilky, raný salát nebo celer. Vysít můžete také okrasné rostliny, například hledíky, plamínky, lobelky, ale také petúnie nebo muškáty, které klíčí poměrně dlouho. Vděčnou rostlinkou pěstovanou ze semen je i jiřina alias dahlia, která je sice letnička, zato vám vydrží pěkně kvést přes celé léto. Semínka pro urychlení klíčení namočte alespoň na pár hodin ve vlažné vodě. Misky se semínky ponechte na světle blízko okna a udržujte stálou pokojovou teplotu. Také při přesazování vzrostlých sazeniček můžete využít Symbivit Květ, který aplikujte v dávce 60 g do souvislé vrstvy zeminy v truhlíku a mírně zapravte do substrátu před vysazením rostliny.
Zapomněli jsme na něco? Doplníte nás svými postřehy zkušeného zahrádkáře? Jsme jedno velké ucho a vaše náměty rádi rozpracujeme do nového příspěvku. Zahradničení zdar!