Prospěšné mykorhizní houby při pěstování zeleniny
Při procházkách v lese každý předpokládá, že sem tam zakopne o praváka, nebo alespoň o krásnou muchomůrku. Málokoho ale napadne, že právě tyto plodnice jsou jen špičkou pyramidy přírodního řetězce. Stromy totiž ke svému růstu potřebují půdní houby (podhoubí), které pomáhají stromy lépe vyživovat a dodávat jim více vody. A právě z tohoto podhoubí vyrůstají krásné plodnice v podobě hřibu, kozáka, babky a dalších, které tak rádi sbíráme.
Ovšem existuje i typ půdních hub, ze kterých nikdy plodnice nevyrostou, ale jejich podpora rostlinám je stejně efektivní. Tyto půdní houby žijí celý svůj život pod zemí a jsou spojeny s kořeny rostlin. I v tomto případě se jedná o přátelský vztah mezi houbou a rostlinou, kterému se odborně říká mykorhizní symbióza neboli mykorhiza. Přátelský je proto, že rostlina dodává houbě stavební látky získané fotosyntézou, houba naopak vyživuje rostlinu minerálními látkami obsaženými v půdě.
A jak mykorhizní houby fungují? Prospěšné půdní houby se napojí na kořeny rostlin a začnou tvořit mikroskopickou síť vláken, kterou proudí živiny k rostlině. Jelikož mykorhizní vlákna dokážou obsáhnout až 700násobně větší půdní prostor než pouhé kořeny, úměrně k tomu se zvyšuje i příjem živin a vody. Mykorhizní houby dodávají rostlině minerální látky, ale také dokážou dodávat i těžko dostupný fosfor a v některých případech i dusík uvolněný z organických látek. Bez mykorhizních hub by rostliny tyto obtížně dostupné živiny nezískaly.
Mykorhizní houby můžeme použít na našich zahradách, terasách a balkónech. A proč používat mykorhizní přípravky? Aplikací mykorhizního přípravku dodáme rostlině přirozeného pomocníka a ochránce. Rostlina se díky prospěšným půdním houbám stává silnější a odolnější. Tím, že mykorhizní houby obsadí kořeny rostlin, nedostává se místa houbovým patogenům, čímž vzniká přirozená ochrana před houbovými chorobami na kořenech rostlin. Samozřejmě pozitivní vliv mykorhizy sledujeme i na plodnosti a kvetení. Silné a zdravé rostliny jsou schopné vyprodukovat větší množství plodů nebo zvýšit jejich kvalitu a předvést bohatší kvetení v sytějších barvách.
A už se dostáváme k prospěšnosti mykorhizních hub přímo u zeleniny. Zelenina velmi dobře reaguje na přítomnost mykorhizních hub. Výjimku tvoří čeleď brukvovitých (brokolice, zelí, kapusta…) a laskavcovitých (špenát, řepa…). Tyto druhy nejsou schopny vytvořit symbiózu s půdními houbami, proto aplikace mykorhizního přípravku neuškodí, ale také nijak nepomůže.
Zcela jiná situace je u plodové zeleniny, především rajčat, paprik a okurek, nebo u póru, cibule a dalších druhů. Pokud rostliny mají mykorhizu, vykazují zvýšenou výnosnost, zvětšenou odolnost proti houbovým chorobám a klimatickým změnám. Rostliny lépe odolávají obdobím po přesazení a obdobím sucha. Plody zeleniny jsou chutnější a zdravější, což způsobuje zvýšení antioxidačních látek. To vše se děje díky mykorhizním houbám a za zcela přírodních podmínek. Žádné průmyslové hnojivo nedokáže podobného efektu dosáhnout, navíc tyto hnojiva škodí životnímu prostředí i lidskému organismu. Mykorhizní houby jsou efektivním řešením zdravého a úspěšného pěstování zeleniny.
Pokud byste chtěli zkusit účinek mykorhizy na vašich rostlinách, doporučujeme vám vyzkoušet produkty české firmy Symbiom. Ta se již řadu let zabývá výzkumem a vývojem mykorhizních přípravků. Produkty této firmy jsou výsledkem řady vědeckých pokusů a testování a mykorhizní houby v nich obsažené dosahují nejvyšší kvality. Můžete si vybrat z několika mykorhizních přípravků, např. pro zeleninu (Symbivit rajčata a papriky), pro balkónové rostliny (Symbivit muškát), pro okrasnou zahradu (Symbivit), pro vřesovcovité rostliny (Rhodovit), stromy (Ectovit) a trávníky (TurfComp).