Mnoho zahradníků plánuje výsadbu až na jaro, podzim je nicméně pro řadu rostlin vhodnějším obdobím. Vytáhněte rukavice, motyky, rýče. K sázení ovocných dřevin připravit! Poradíme vám, jak na to i čeho se vyvarovat.
Podzimní sazenice ovocných stromů lépe hospodaří se závlahou
V průběhu října bývá půda stále ještě dostatečně prohřátá, aby v ní čerstvě vysazené ovocné stromky (například jabloně nebo hrušně) dokázaly dobře prokořenit. Při podzimní výsadbě sazenice navíc dokáží lépe hospodařit se zimní a později i jarní zálivkou. Nemusíte se proto tolik obávat zaschnutí kořenů, které naopak hrozí v průběhu teplého a suchého jara.
5 pravidel podzimní výsadby ovocných stromů:
- Nové stromky nikdy nesázejte do jam po původních dřevinách, kde je půda prvních pár let vyčerpaná (obnova trvá okolo 5 let). Nesázejte je ani v přímé blízkosti starších stromů. Vyberte jiné místo s živným substrátem, které je dostatečně exponované vůči slunečním paprskům důležitých pro dozrávání plodů.
- Místo pro výsadbu je vhodné připravit alespoň několik týdnů předem – zbavte jej plevele, který by mohl stromku ubírat vodu a živiny.
- Výsadbová jáma by měla být zhruba 2x širší a hlubší, než je kořenový bal sazenice. Její dno vysypejte vrstvou kompostu, která vytvoří výživný podklad.
- Sazenice dovezte až těstě před výsadbou. Zbavte je všech poškozených a přerostlých kořenů, čímž podpoříte lepší průtok vody. Připravenou rostlinu ponořte alespoň na 2-3 hodiny do vody.
- První řez provádějte ihned po výsadbě a zbavte stromek nadbytečných výhonů (tzv. vlků). Usměrníte tak růst a přimějete stromek vést živiny a vodu do větví, které ponesou velké šťavnatější plody.
Tip pro mladé sazeničky:
Vhodnou podporou mykorhizy pomůžete stromkům lépe se přizpůsobit prostředí a propojit se s ekosystémem vaší zahrady, aniž by tito nováčci mezi „veterány“ strádali. Je to velmi důležité, pokud chcete další roky těžit z kvalitní úrody a nedívat se jen na olistěné větvičky s pár nevzhlednými plody. Před výsadbou do jámy pro stromek nasypejte podle videonávodu dávku prostředku Symbivit, který obsahuje mykorhizní houby schopné se napojit na kořenovou síť vašich stromů a pomoci jim efektivně čerpat živiny z půdy po celou dobu života. Zároveň podporuje lepší tvorbu květů, a tedy i plodů pro větší výnosnost.
Ovocné keře vysazené před zimou získají větší odolnost
Dosáhnout keříků obsypaných šťavnatými plody není jen tak. Pokud ale začnete teď, pomůžete jim lépe se adaptovat a získat odolnost. Na podzim je vhodné sázet především borůvku, rybíz nebo angrešt.
5 pravidel podzimní výsadby ovocných keřů:
- Borůvky jsou samosprašné jen částečně, a tedy je vhodné pořídit alespoň dva keře různých druhů, ale s podobnou dobou kvetení, aby se mohly vzájemně opylit. Podobně postupujte i u rybízu a angreštu, které mají samosprašnost lepší – získáte kvalitnější úrodu.
- Stanoviště: borůvce dopřejte vlhčí polostín, angreštu zase otevřený prostor s dostatečným prouděním vzduchu, rybízu postačí slunné stanoviště v zahradě.
- Před výsadbou keříky namočte na pár hodin ve vodě. Ačkoliv zmíněné ovocné keříky mají poměrně mělké kořeny, je vhodné jim dopřát relativně velkou výsadbovou jámu. Rybíz sázejte o pár centimetrů hlouběji, než jak rostl předtím.
- Substrát: borůvky potřebují kyselejší substrát (pH 4–5) – ideálně směs písku s rašelinou, popřípadě listovkou. Angrešt a rybíz vyžaduje středně těžkou, humózní a slabě kyselou půdu.
- Keříky nezapomeňte podepřít a první řez udělejte hned po výsadbě – zkraťte deformované a slabé výhony a nechte růst jen zhruba čtyři nejsilnější větvičky. Další řez bude následovat na jaře.
Tip pro borůvku:
Výsadbovou jámu můžete pro zlepšení kyselosti půdy obložit kůrou nebo dřevem z jehličnanů (ideálně borovice). Následně aplikujte podle videonávododu prostředek Rhodovit, který vám zajistí bohatou úrodu po celou sezónu a po zasypání substrátem ještě okolí keře posypejte mulčem – to můžete udělat i u dalších ovocných keříků. Půdu ochrání před silnějšími mrazíky.
S těmito ovocnými dřevinami počkejte do jara
Ačkoliv většině ovocných dřevin prospívá podzimní výsadba, s těmito druhy počkejte při sázení až na jaro:
- broskvoně, meruňky, mandloně a další na teplotu náchylnější peckoviny,
- švestky, třešně, višně můžete sázet už na podzim, někteří zahrádkáři však nedají dopustit na jarní výsadbu,
- stromy s velkým kořenovým balem.
Byly pro vás naše rady užitečné? Doplnili byste doporučení o vlastní zkušenosti? Podělte se s námi třeba prostřednictvím sociálních sítí – otevřeme inspirativní diskuzi! Zajímavé podněty rádi nasdílíme.