Superpotravina a přírodní antibiotikum z vaší zahrady
V čínské medicíně se česnek užívá bezmála tři tisíce let. Jeho zázračné účinky vám potvrdí také naše babičky. Tak proč kupovat drahé vitamíny, když si jednoho z nejlepších pomocníků pro zdraví i v kuchyni můžete vypěstovat sami na zahradě?
Obecně česnek obsahuje přibližně na 400 zdraví prospěšných látek a je mimo jiné bohatou zásobárnou karotenoidů, vitaminů skupiny B a C. Svou přezdívku coby přírodní antibiotikum si právem zaslouží.
Jeden stroužek denně pro zdravé srdce a cévy
Léčivou sílu česnek čerpá hlavně z obsaženého antibakteriálního oleje allicinu, který se uvolňuje narušením stroužku krájením, drcením nebo žvýkáním. Vedle toho česneku také propůjčuje jeho typickou výraznou štiplavou chuť a vůni. Allicin se totiž přeměňuje na řadu v tuku a vodě rozpustných sloučenin, které vylučují sirovodík. Díky tomu například dokáže rozšiřovat cévy, zlepšovat krevní oběh a snižovat tlak. Česnek je tak skvělou prevencí před kardiovaskulárními chorobami, jako je infarkt nebo mrtvice, které patří mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí ve světě.
Proti bakteriím, plísním i virům
Antibakteriální vlastnosti česneku zkoumal už v roce 1858 známý biolog a lékař Louis Pasteur. V rámci experimentu umístil pár stroužků česneku do Petriho misky společně s bakteriemi a záhy zjistil, že právě silice česneku bakterie v přímém kontaktu zabily. Česnek tak potvrdil své uplatnění při léčbě otevřených a hnisavých ran. Česnekový extrakt má však také skvělý antimykotický účinek a osvědčuje se při léčbě plísňových infekcí. Vedle toho si skvěle poradí i s viry, a proto jeho užívání výrazně snižuje projevy a délku nachlazení a chřipky. Už si chystáte zásobu na zimu?
Ve zdravém těle zdravý duch
Česnek působí zároveň jako skvělá výživa pro mozek. Chrání mozkové buňky před degenerací, zároveň vám pomáhá snižovat únavu a lépe udržet pozornost. Allicin totiž mozek prokrvuje a zlepšuje okysličení. Účinné látky zároveň tělo detoxikují a uvolňují stresový hormon noradrenalin, který má vliv i na spalování tuků a správnou funkci trávicího systému.
Češi česnek milují
V Česku se průměrně za rok spotřebuje okolo 7 až 8 tisíc tun česneku. Česká produkce tvoří zhruba třetinu domácí spotřeby. Její popularita však roste hlavně kvůli kvalitě. Než se totiž dovážený česnek ze zahraničí dostane až k vám, chvíli to trvá, někdy dokonce až rok po sklizni. Na dlouhou cestu je nutné navíc česnek připravit chemickým ošetřením, a to vše má vliv na jeho kvalitu a vlastnosti včetně účinnosti obsažených léčivých látek. Proto je lepší zaměřit se na domácí produkci a ideálně si česnek vypěstovat. Právě nyní nastává vhodná doba jej zasadit.
Vypěstujte si tuto superpotravinu sami
U česneku platí – čím později vysadíte, tím lépe. Teplota pro sadbu by neměla přesahovat 9 °C a pokud nemrzne, můžete sázet až do prosince.
V období září a října sázejte česnek do půdy s rozestupy 15–20 centimetrů a přibližně 8 centimetrů pod zem, v prosinci postačí i 4 centimetry. Pro česnek volte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, avšak nesázejte jej opakovaně na stený záhon. Nejvhodnější půda pro sadbu česneku je po bramborách, okurkách nebo košťálové zelenině. Naopak se nehodí česnek sázet po cibulovinách nebo luštěninách. Na stejné místo můžete česnek vysadit až po zhruba 4 letech.
Kvalitní česnek a výšší výnos vám zajistí náš přírodní přípravek SYMBIVIT zelenina, který zvyšuje v plodinách obsah látek s antioxidačním účinkem, zlepšuje chuťové vlastnosti, zlepšuje zdravotní stav a růst rostlin a obecně zvyšuje výnosnost úrody. Kromě toho také snižuje potřebu hnojení a zálivky a využijete jej například i pro ekologické ošetření ostatních cibulovin, rajčat, paprik, okurek nebo třeba luštěnin, ovocných stromů a keřů.
Do každé výsadbové jamky nasypejte 1 čajovou lžičku SYMBIVIT zelenina přípravku, zapravte do substrátu a sázejte. Případně můžete vyzkoušet také plošnou aplikaci, která se provádí zapravením přípravku 3 centimetry pod povrch před vlastní sadbou, a to v dávce 150 g/m².
Pěstovat česnek můžete také v truhlíku. Stroužek zatlačte přibližně 2 centimetry pod zem a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Substrát by neměl nikdy vyschnout. Sklízet můžete zhruba za 6–9 měsíců. V tomto případě můžete SYMBIVIT zelenina smíchat rovnou se substrátem v poměru 1,5:100. Předávkování rostliny přípravkem se nemusíte bát, jelikož se jedná o přírodní produkt, který ve vyšším množství zajistí lepší rozvoj mykorhizy, a zlepší tak dlouhodobý příjem vody a živin pro kvalitnější úrodu.
Jaký druh česneku vysadit?
Na celém světě se pěstuje asi 300 odrůd česneku. Mezi českými ozimými odrůdami najdeme tzv. paličáky se stroužky uspořádanými kolem stvolu (odrůdy Bjetin, Brick, Dukát, Havran, Jovan, Mirka, Slavin, Stanin, Tantal, Unikat, Vekan) i nepaličáky s navrstvenými stroužky v cibuli (odrůdy Anton, Benátčan nebo Lukan). Odrůdy nepaličáků se sice hůře zpracovávají, zato bývají chutnější a trvanlivější.
Česnek paličák sklízejte v momentě, kdy jeho listy ještě nejsou zcela seschlé, ale část je ještě dužnatá, zelená nebo žlutá. Naopak nepaličák sklízejte, když nať začíná žloutnout a lehá k zemi. Palice svažte stvoly k sobě a nechte je viset přibližně měsíc na suchém a chladnějším místě. Ve sklepě nebo spíži můžete česnek skladovat klidně celou zimu.
Recept: Česnekové uzly
Zásoby česneku máte připraveny a zrovna vám na víkend přijede návštěva? Upečte na pohoštění výborné česnekové uzly:
Ingredience:
- 1 česneková palice
- 80 g másla
- 1 lžička suchého droždí
- 250 ml vody
- 1 lžička soli
- 60 ml olivového oleje
- 1 lžička cukru krupice
- 60 ml polotučného mléka
- 450 g hladké mouky
- 2 hrsti nasekané petrželky
Palici česneku potřete olejem a pečte do měkka přibližně 30 minut na 180 °C. Vychladlé stroužky zbavené obalu rozmačkejte v misce do pasty. Našlehejte v další míse droždí, cukr, vodu a vlažné mléko. Nechte pár minut v teple odstát, dokud se na povrchu nevytvoří bublinky. Připravte si třetí mísu, nasypte tam mouku, sůl, přidejte olej a polovinu česnekové pasty, promíchejte a poté uprostřed vytvořte důlek, kam přelijete směs s droždím. Prohněťte do těsta a nechte zhruba 1 hodinu kynout.
Po vykynutí uválejte z těsta dlouhý válec, který rozkrájejte na malé válečky a zamotejte do uzlů velikosti dlaně. Nechte ještě 20 minut dokynout na plechu a následně dejte péct na 15–20 minut na 200 °C.
Na potření hotových uzlů si rozpusťte máslo, přidejte zbytek česneku, můžete také dochutit křenem, a po zchladnutí vmíchejte petrželku. Na závěr uzly jemně posypejte hrubou solí. Dobrou chuť!
Máte česnek rádi? Nalákali jsme vás na jeho pěstování? Není to složité, avšak rádi vám poradíme, jak získat co nejlepší úrodu.