Zpět na blog

Zahrada v březnu

Staré české přísloví sice praví, že „Březen, za kamna vlezem“, ale takovému zahradníkovi by se jeho zahrádka pěkně poděkovala. Spala od podzimu a teď si žádá řádné ošetření ve všech svých částech. Březen znamená, že je čas pustit se do prací na našich zahrádkách. Zrekapitulujeme si proto, co bychom měli v této době udělat.

 

Zeleninová zahrada

Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur. Například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme, než saláty vyrostou. K předpěstování vyséváme choulostivější zeleniny: cukety, patisony, rajčata, okurky, květáky. Na záhony volně vyséváme otužilejší druhy zeleniny

V případě pěstování ze semínek

Semínka pro urychlení klíčení namočte alespoň na pár hodin do vlažné vody. Misky se semínky ponechte na světle, blízko okna a udržujte stálou pokojovou teplotu. Do připraveného substrátu aplikujte mykorhizní přípravek. Mykorhizní houby v půdě vytváří hustou síť vláken, která se napojí na kořeny vašich rostlin. Díky tomu získají rostliny mnohem více živin (např. fosfor) a vody než rostliny bez mykorhizy. Na oplátku houba dostává uhlíkaté látky z fotosyntézy rostlin.

Rostliny, jejichž kořeny prosperují ze sítí mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější. Zvyšuje se jejich odolnost vůči patogenům, zasolení, nedostatku vody či stresu z přesazení. Optimálně vyživované rostliny mají bohaté květy a množství plodů. Dostatek živin a ideální hospodaření s vodou má vliv i na lepší chuťové vlastnosti plodů. 

Podhoubí mykorhizních hub, rozvinuté na kořenovém systému, zvyšuje také stabilitu půdy a zabraňuje její erozi a poutá uhlík v půdě.

Dle druhu vysévané rostliny si vyberte produkt z řady Symbivit, který  mírně zapravte do substrátu před vysazením rostliny. Nezapomeňte také přidat organické hnojivo Conavit, s postupným uvolňováním živin.  

A co že budeme vysévat a sázet?

·        Začněte s domácím nebo skleníkovým výsevem rajčat, papriky a celeru, bylinek.

·        Zahajte venkovní výsev otužilé zeleniny. Přímo na záhony můžete vysévat špenát, petržel, pastiňák, mrkev, cibuli, ale i brambory nebo artyčoky.

·        Ve druhé polovině března začnete s výsadbou jarního česneku a šalotky

·        Otužujte sazenice, které jste vyseli v únoru: ve skleníku nebo pařeništi přiměřeně větrejte a snižujte celkovou teplotu. Ubírejte i na závlaze.

·        Rozdělte trvalky, než začnou růst, aby se omladily a rozmnožily.

·        Přesaďte stromy a keře, hned jak je půda měkká, ale dokud nemají listy.

 

 

Březnový úklid

V březnu naše zahrady zvolna ožívají, na stromech vyrážejí pupeny, některé rostliny již rozkvétají a jiné vyžadují naši péči. S naším seznamem jarních březnových prací na nic nezapomenete.

·        Odstraňte zimní ochranu rostlin. Odhrabejte mulč. Za zimu se nejspíš pěkně rozložil, takže jej můžete zapracovat do půdy.

·        Zryjte záhony. Pokud jste nestihli rytí na podzim, zryjte v březnu hned jak půda změkne, aby stihla včas slehnout. Pokud jste měli zryto, stačí urovnat povrch.

·        Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.

·        Mírně půdu přihnojte, ideálně organickým hnojivem nebo mrvou, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny.

·        Zkontrolujte kamenné zídky a chodníčky, zda neutrpěly mrazem a nepotřebují údržbu.

·        Ukliďte si zahradní domek, vyčistěte a dezinfikujte květináče a nádoby na předpěstování za použití roztoku Sava a vody v poměru 1:10 s následným oplachem.

Ošetření stromů a rostlin

·        Prořezejte stromy, dokud pupeny neraší do květů, později už byste strom zbytečně zatížili.

·        Uvolněte úvazy mladých ovocných stromků, aby se nezařezávaly do kůry, a zkontrolujte sloupky a opěrné kolíky.

·        Zkypřete a urovnejte půdu kolem kmenů, aby z půdy neunikala jarní vláha.

·        Ostříhejte růže, abyste podpořili růst a obnovu. 

·        Přihnojte růže, teď to budou nejvíc potřebovat.

·        Ošetřete jahodníky. Vyhrabejte staré listí, přidejte hnojivo Conavit a pokud jste k jahodám ještě neaplikovali mykorhizu aplikujte nyní.

·        Ošetřete maliníky. Odstraňte suché, poškozené a tenké výhony a odplozené dvouleté výhony, přihnojte maliníky přírodním hnojivem CONAVIT

·        Zkontrolujte angreštové keře, zda nejsou napadené americkým padlím a případné napadené části odstraňte

·        Broskvoně postříkejte měďnatým přípravkem proti kadeřavosti a jiným houbovým chorobám, pokud venkovní teplota dosáhla alespoň 7°C po dobu pár dní.

·        Prosvětlete jabloně a hrušně udržovacím řezem, aby měly dostatečně otevřenou korunu. Zajistíte tak bohatou úrodu.

·        Zkontrolujte rybízovníky, zda nenesou známky napadení roztočem vlnovníkem rybízovým (deformované pupeny), napadené větvičky odstraňte.

 

Zapomnělij sme na něco? Doplníte nás svými postřehy zkušeného zahrádkáře? Jsme jedno velké ucho a vaše náměty rádi rozpracujeme do nového příspěvku.

Zahradničení zdar!